německy anglicky

O zoo

Zoologická zahrada byla otevřena na jaře roku 1949. Založena však byla již o rok dříve. Vznikla z iniciativy skupiny milovníků zvířat, kterou kolem sebe soustředil podmokelský obchodník a zoolog Ludvík Grác. Vybralo se pro ni úžasné místo v překrásném prostředí lesoparku na Pastýřské stěně, kde v letech 1919 - 1925 provozovala podmokelská Pilzova divadelní společnost lesní divadlo, a kde v roce 1936 vystavěl Horský spolek pro České Švýcarsko mládežnickou ubytovnu. Ta se později stala sídlem správy zoo i několika teplomilných druhů zvířat.

Zřízení zoo předcházelo podání návrhu na městský národní výbor. Návrh byl přijat a děčínští občané se s nadšením pustili do budování. Vše se stavělo převážně brigádnicky, mnohdy ale chyběly finanční prostředky a také zkušenosti. V době vzniku děčínské zoo totiž byly v Československu jen čtyři zoologické zahrady, pouze dvě z nich pak byly založeny už před válkou.

Prvními stavbami byly těsně vedle sebe umístěné volné voliéry s přední stěnou z pletiva určené pro drobné exotické ptactvo a naproti nim podobné pro dravce. Postavila se stáj pro koně a se zvyšujícím se počtem zvěře postupně vznikaly další klece, ohrady a rybník pro vodní ptactvo. Ve správní budově, která byla jedinou vytápěnou stavbou v zoo, vznikla terária a akvária a také prostory pro opice. I když byl rozvoj v prvních letech existence zoo poměrně rychlý, vždy vadil nedostatek budov a ubikací pro přezimování zvířat. Nově získaná zvířata byla velmi často umisťována pouze provizorně, což se projevovalo na úmrtnosti i nízkých odchovech. 

Pro zoo byla původně vyměřena plocha zhruba 8 ha, při vzniku ale byly využity jen 2 ha. V prvých letech existence zoo bylo chováno přibližně 50 druhů zvířat. Nejpočetněji bylo zastoupeno ptactvo a drobní savci převážně z fauny Československa. Postupně se ale skladba chovaných zvířat rozšiřovala. Z nejvýznamnějších zvířat v počátcích historie zoo můžeme jmenovat například medvědy malajské, v té době jediné v naší republice, opice rhesus, paviány, medvědy hnědé, karpatské vlky, kteří se pravidelně rozmnožovali, thajvanského jelena siku z přímého importu, muflony, daňky, supa bělohlavého, bažanty, čápy, volavky a další.         

Ředitelé zoo

  • 1949 – 1966       Ludvík Grác
  • 1966 – 1973       Ing. Jan Kočí
  • 1973 – 1975       Jiří Třebenský
  • 1975 – 1977       Jiří Niedl
  • 1977 – 1992       Jiří Třebenský
  • 1992 – 2007       Ing. Lubomír Moudrý
  • 2007 – …            Kateřina Majerová 

Prvenství děčínské zoo…
…v odchovech mláďat v konkurenci ostatních českých zoologických zahrad

  • 1962 – mandril, srnec obecný
  • 1963 – sika thajvanský
  • 1965 – jeřáb popelavý
  • 1970 – mangabej kouřový, přímorožec jihoafrický
  • 1972 – axolotl mexický
  • 1973 – kamzík horský
  • 1977 – kozorožec alpský
  • 1987 – kapybara vodní
  • 1993 – medvěd hnědý grizzly
  • 1995 – psoun prériový
  • 1997 – babirusa celebeská
  • 1999 – anoa horský
  • 2000 – kamzík bělák
  • 2001 – norek evropský
  • 2001 – kančil menší
  • 2002 – jaguarundi
  • 2004 – lama vikuňa
  • 2004 – sambar skvrnitý
  • 2007 – makak chocholatý
  • 2008 – kakadu žlutolící sumbský
  • 2012 – prase visajanské

Publikce vydaná u příležitosti 60. výročí zoo: ZDE

Panely o historii zoo vystavované u příležitosti 70. výročí zoo: ZDE

Panely o chovaných zvířatech vystavované u příležitosti 70. výročí zoo: ZDE


Zoo Děčín dnes

V současné době zaujímá děčínská zoo plochu 6 ha. Chová přibližně 450 kusů zvířat ve více než 150 druzích. Hlavním záměrem je chov vzácných a málo známých druhů zvířat, se kterými se v naší zemi jinde nesetkáme. Třebaže se od svého vzniku významně rozšířila, patří k menším, ale díky svému umístění v lesním prostředí také k nejkrásnějším zoologickým zahradám v republice. Zoo je zapojena v patnácti programech EEP (Evropské záchovné programy) je členem UCSZ (Unie českých a slovenských zoologických zahrad), IZE (Mezinárodní asociace zoo-pedagogů), WAZA (Světová asociace zoo a akvárií), EAZA (Evropská asociace zoo a akvárií), ISIS (International Species Information System) a také FFI  (Fauna & Flora International).

Příjemné prostředí lesoparku je ideálním místem pro rodinný výlet. Právě na tuto cílovou skupinu se děčínská zoo v poslední době zaměřuje nejvíce. Návštěvníkům nabízí netradiční pohled do světa zvířat, ale také netradiční hry pro děti i dospělé. Na první pohled si vás jistě získají makakové chocholatí přírodním výběhu plném lanových prolézaček a svou impozantností určitě zapůsobí i pár takinů indických. U křehké vikuni byste asi neuhádli, že se díváte na zvíře s nejjemnější srstí na světě. A obří kapybary? Věřte nebo ne, jsou to vlastně příbuzné vašich domácích morčat. Na své si v Zoo Děčín přijdou i milovníci ptactva - drobní a pestře zbarvení pěvci Indonésie vám v Ptačím domě budou volně poletovat nad hlavou. Nejsou to jediní obyvatelé tohoto pavilonu, dělí se o něj se vzácnými rajkami nebo korunáči.
Další obyvatelé děčínské zoo: tapír jihoamerický, rosomák, kočka rybářská, jeřáb mandžuský, kozorožec kavkazský, kapybary vodní, norek evropský, mravenečník velký, prase visajanské, veverka Prévostova… 

Zoo Děčín je rájem pro děti. K vydovádění zde mají velký dětský areál s průlezovým hradem a horolezeckou stěnou. Velkou zábavu si užijí také v dětské kontaktní zoo ale i při samotné prohlídce. Areál zoo zdobí spousta interaktivních zařízení, díky nimž mohou zoo vnímat všemi smysly. K dispozici je i několik naučných stezek (Ptačí stezka, která hravou formou mapuje ptačí říši našich lesů, luk a polí nebo Stezka stromů, která mapuje zeleň rostoucí v zoo).
Pro školní kolektivy má Zoo Děčín v nabídce několik interaktivních výukových programů. V místní ZooŠkole najdou zábavu i poučení jak žáci základních a středních škol, tak předškoláci nebo klienti ústavů sociální péče. V jednotlivých programech děti pracují se živými zvířaty, spoustou přírodnin i zvukovými nahrávkami.  

Rajské ostrovy

Bonusem pro každého návštěvníka je od roku 2006 Expozice Rajské ostrovy. Po předložení vstupenky ze zoo je totiž možné se na plavbu po Rajských ostrovech vydat zcela zdarma. Pro veřejnost byly Rajské ostrovy slavnostně otevřeny 17. října 2006.
Expozice vznikla na místě bývalé Noční zoo Sulawesi v centru města na Teplické ulici. Příchozí se zde setkají s mnoha exotickými živočichy a největším mořským akváriem v Ústeckém kraji. Z původních dvou místností se expozice rozrostla do mnohem větších rozměrů. Vystoupala do čtyř pater a návštěvníkům nabízí unikátní pohled na vybrané světové oblasti a druhy živočichů a rostlin. Poznáte zde faunu i flóru mořského korálového útesu, živočichy tropických pralesů, polopouští či mangrovových pobřeží. Čekají na vás zvířata jako... klaun očkatý, ježík hnědý, krevety, varan skvrnitý, strašilky, leguán kubánský, krajta tygrovitá, outloň malý… a spousty dalších!
Po více než třicetileté nucené přestávce tak může Zoo Děčín návštěvníkům opět ukázat různé druhy bezobratlých, ryb a plazů. Úplnou novinkou je tzv. ZooKlub - klubová místnost se stylizovaným nábytkem, která slouží pro setkávání milovníků přírody i cestování, pořádání besed, výstav i výukových programů.

Při stavbě expozic jsme se snažili co nejvíce napodobit přirozené prostředí živočichů. Umělé skály v celé expozici jsou dílem zkušeného teraristy a chovatele Ing. Jiřího Gábriše. Zakladatelem akvárií je brněnský akvarista Ing. Jiří Berka. Nástěnné kresby, které provázejí návštěvníky od úvodního patra expozice, jsou dílem akademické malířky a výtvarnice animovaných filmů Šárky Zikové, která je známá například díky pohádkovým večerníčkům o kocouru Damiánovi. Celá expozice je věnovaná památce Dr. Vladimíra Štilla († 2003), protože právě on byl ten, díky němuž se v děčínské zoo začali vystavovat bezobratlí, ryby, obojživelníci a plazi.

Autor: Alena Houšková | Aktualizováno: 09.01.2023
Nahoru
otevírací doba
vstupné
cesta do zoo
mapa zoo
sluzby
archiv článků
kamera
kamera
e-shop
Kalendář akcí
<říjen>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

Text zřizovatel

Znak města Děčín

Text partneři

Logo společnosti INO

Logo Grešík Valdemar

Logo Agrokomplexu

asan.jpg

Logo Balconi

Logo Rabina

ovoce-zelenina-mar-mat.jpg

Logo Liftea

Logo Děčínského deníku

Logo e-děčínsko

Logo Děčín.cz

  kudyznudy.jpg

Logo Domova dětí a mládeže Děčín

zuš_nové.jpg

Logo Útulku Děčín

Logo vzdělávacího centra Svopap

Logo Vstupenky Děčín

Logo Artmaterial.cz

Text Jsme členem

Logo evropské asociace zoo

Logo světové asociace zoo

Logo Unie českých a slovenských zoo

Logo Fauna-flora

Logo IZE

Logo ISIS

Logo evropského záchovného programu

Logo destinačního fondu

Informace o Českém Švýcarsku

Text Sponzoři noci snů

úk.jpg

Logo Rabina

Logo Balconi

cukrárna expres.jpg

Logo MAR-MAT ovoce a zelenina

lengau.jpg

bamburger.jpg

Logo Domu dětí a mládeže Děčín

Logo Dům Tisku

pekárna jindra.jpg

zš tyrše děčín.jpg

Logo skautů

šluknov.jpg

strážci přírody.jpg

idnis iter.jpg

Logo ZŠ Slovanka

sokol maxičky.jpg

spartan děčín.jpg

O zoo

Zoologická zahrada byla otevřena na jaře roku 1949. Založena však byla již o rok dříve. Vznikla z iniciativy skupiny milovníků zvířat, kterou kolem sebe soustředil podmokelský obchodník a zoolog Ludvík Grác. Vybralo se pro ni úžasné místo v překrásném prostředí lesoparku na Pastýřské stěně, kde v letech 1919 - 1925 provozovala podmokelská Pilzova divadelní společnost lesní divadlo, a kde v roce 1936 vystavěl Horský spolek pro České Švýcarsko mládežnickou ubytovnu. Ta se později stala sídlem správy zoo i několika teplomilných druhů zvířat.

Zřízení zoo předcházelo podání návrhu na městský národní výbor. Návrh byl přijat a děčínští občané se s nadšením pustili do budování. Vše se stavělo převážně brigádnicky, mnohdy ale chyběly finanční prostředky a také zkušenosti. V době vzniku děčínské zoo totiž byly v Československu jen čtyři zoologické zahrady, pouze dvě z nich pak byly založeny už před válkou.

Prvními stavbami byly těsně vedle sebe umístěné volné voliéry s přední stěnou z pletiva určené pro drobné exotické ptactvo a naproti nim podobné pro dravce. Postavila se stáj pro koně a se zvyšujícím se počtem zvěře postupně vznikaly další klece, ohrady a rybník pro vodní ptactvo. Ve správní budově, která byla jedinou vytápěnou stavbou v zoo, vznikla terária a akvária a také prostory pro opice. I když byl rozvoj v prvních letech existence zoo poměrně rychlý, vždy vadil nedostatek budov a ubikací pro přezimování zvířat. Nově získaná zvířata byla velmi často umisťována pouze provizorně, což se projevovalo na úmrtnosti i nízkých odchovech. 

Pro zoo byla původně vyměřena plocha zhruba 8 ha, při vzniku ale byly využity jen 2 ha. V prvých letech existence zoo bylo chováno přibližně 50 druhů zvířat. Nejpočetněji bylo zastoupeno ptactvo a drobní savci převážně z fauny Československa. Postupně se ale skladba chovaných zvířat rozšiřovala. Z nejvýznamnějších zvířat v počátcích historie zoo můžeme jmenovat například medvědy malajské, v té době jediné v naší republice, opice rhesus, paviány, medvědy hnědé, karpatské vlky, kteří se pravidelně rozmnožovali, thajvanského jelena siku z přímého importu, muflony, daňky, supa bělohlavého, bažanty, čápy, volavky a další.         

Ředitelé zoo

Prvenství děčínské zoo…
…v odchovech mláďat v konkurenci ostatních českých zoologických zahrad

Publikce vydaná u příležitosti 60. výročí zoo: ZDE

Panely o historii zoo vystavované u příležitosti 70. výročí zoo: ZDE

Panely o chovaných zvířatech vystavované u příležitosti 70. výročí zoo: ZDE


Zoo Děčín dnes

V současné době zaujímá děčínská zoo plochu 6 ha. Chová přibližně 450 kusů zvířat ve více než 150 druzích. Hlavním záměrem je chov vzácných a málo známých druhů zvířat, se kterými se v naší zemi jinde nesetkáme. Třebaže se od svého vzniku významně rozšířila, patří k menším, ale díky svému umístění v lesním prostředí také k nejkrásnějším zoologickým zahradám v republice. Zoo je zapojena v patnácti programech EEP (Evropské záchovné programy) je členem UCSZ (Unie českých a slovenských zoologických zahrad), IZE (Mezinárodní asociace zoo-pedagogů), WAZA (Světová asociace zoo a akvárií), EAZA (Evropská asociace zoo a akvárií), ISIS (International Species Information System) a také FFI  (Fauna & Flora International).

Příjemné prostředí lesoparku je ideálním místem pro rodinný výlet. Právě na tuto cílovou skupinu se děčínská zoo v poslední době zaměřuje nejvíce. Návštěvníkům nabízí netradiční pohled do světa zvířat, ale také netradiční hry pro děti i dospělé. Na první pohled si vás jistě získají makakové chocholatí přírodním výběhu plném lanových prolézaček a svou impozantností určitě zapůsobí i pár takinů indických. U křehké vikuni byste asi neuhádli, že se díváte na zvíře s nejjemnější srstí na světě. A obří kapybary? Věřte nebo ne, jsou to vlastně příbuzné vašich domácích morčat. Na své si v Zoo Děčín přijdou i milovníci ptactva - drobní a pestře zbarvení pěvci Indonésie vám v Ptačím domě budou volně poletovat nad hlavou. Nejsou to jediní obyvatelé tohoto pavilonu, dělí se o něj se vzácnými rajkami nebo korunáči.
Další obyvatelé děčínské zoo: tapír jihoamerický, rosomák, kočka rybářská, jeřáb mandžuský, kozorožec kavkazský, kapybary vodní, norek evropský, mravenečník velký, prase visajanské, veverka Prévostova… 

Zoo Děčín je rájem pro děti. K vydovádění zde mají velký dětský areál s průlezovým hradem a horolezeckou stěnou. Velkou zábavu si užijí také v dětské kontaktní zoo ale i při samotné prohlídce. Areál zoo zdobí spousta interaktivních zařízení, díky nimž mohou zoo vnímat všemi smysly. K dispozici je i několik naučných stezek (Ptačí stezka, která hravou formou mapuje ptačí říši našich lesů, luk a polí nebo Stezka stromů, která mapuje zeleň rostoucí v zoo).
Pro školní kolektivy má Zoo Děčín v nabídce několik interaktivních výukových programů. V místní ZooŠkole najdou zábavu i poučení jak žáci základních a středních škol, tak předškoláci nebo klienti ústavů sociální péče. V jednotlivých programech děti pracují se živými zvířaty, spoustou přírodnin i zvukovými nahrávkami.  

Rajské ostrovy

Bonusem pro každého návštěvníka je od roku 2006 Expozice Rajské ostrovy. Po předložení vstupenky ze zoo je totiž možné se na plavbu po Rajských ostrovech vydat zcela zdarma. Pro veřejnost byly Rajské ostrovy slavnostně otevřeny 17. října 2006.
Expozice vznikla na místě bývalé Noční zoo Sulawesi v centru města na Teplické ulici. Příchozí se zde setkají s mnoha exotickými živočichy a největším mořským akváriem v Ústeckém kraji. Z původních dvou místností se expozice rozrostla do mnohem větších rozměrů. Vystoupala do čtyř pater a návštěvníkům nabízí unikátní pohled na vybrané světové oblasti a druhy živočichů a rostlin. Poznáte zde faunu i flóru mořského korálového útesu, živočichy tropických pralesů, polopouští či mangrovových pobřeží. Čekají na vás zvířata jako... klaun očkatý, ježík hnědý, krevety, varan skvrnitý, strašilky, leguán kubánský, krajta tygrovitá, outloň malý… a spousty dalších!
Po více než třicetileté nucené přestávce tak může Zoo Děčín návštěvníkům opět ukázat různé druhy bezobratlých, ryb a plazů. Úplnou novinkou je tzv. ZooKlub - klubová místnost se stylizovaným nábytkem, která slouží pro setkávání milovníků přírody i cestování, pořádání besed, výstav i výukových programů.

Při stavbě expozic jsme se snažili co nejvíce napodobit přirozené prostředí živočichů. Umělé skály v celé expozici jsou dílem zkušeného teraristy a chovatele Ing. Jiřího Gábriše. Zakladatelem akvárií je brněnský akvarista Ing. Jiří Berka. Nástěnné kresby, které provázejí návštěvníky od úvodního patra expozice, jsou dílem akademické malířky a výtvarnice animovaných filmů Šárky Zikové, která je známá například díky pohádkovým večerníčkům o kocouru Damiánovi. Celá expozice je věnovaná památce Dr. Vladimíra Štilla († 2003), protože právě on byl ten, díky němuž se v děčínské zoo začali vystavovat bezobratlí, ryby, obojživelníci a plazi.