Výr virginský
|
Výr virginský je sovou, se kterou se ve volné přírodě setkáme pouze na americkém kontinentě. Má zde velmi rozsáhlý areál rozšíření a žije jak v Severní, Střední, tak i v Jižní Americe. Vyskytuje se od severní polární oblasti až k rovníku. Je velmi přizpůsobivým a obývá všechny možné biotopy kromě trvale zaledněných oblastí a nejsušších částí pouští. V horách žije běžně i do nadmořské výšky 3300 m n. m. V Andách však obývá i ekosystém zvaný puna, což je vysokohorská travnatá oblast nad hranicí lesa (asi 3500 m n. m.) a pod hranicí sněhu (asi 5000 m n. m.).
Samci dorůstají hmotnosti asi 1,3 kg, samice asi 1,7 kg a rozpětí křídel mohou mít do 150 cm. Velikost se liší podle oblasti výskytu. Stejně tak se odlišuje i zbarvení tohoto výra, které může být od tmavě hnědé po světle šedou a jako kamufláž jim slouží žíhání. Pro tento druh sovy je typická bílá skvrna na hrdle.
Jeho nejčastější potravou bývají zajíci, králíci a hraboši, ale podle oblasti výskytu se potrava liší. Není vybíravým a pozře skoro cokoliv, co dokáže přemoci. Dle výskytu výra a dostupnosti potravy to mohou být ostatní savci, ryby, obojživelníci, plazi, korýši, ptáci i hmyz.
Počet chovaných kusů: 2
Adoptivní rodiče:
Jiří Effenberger, Varnsdorf, do 31. 3. 2025
Máte zájem o adopci tohoto zvířete? ZDE